Dzienne archiwum: Październik 6, 2012

Współczesna rodzina to pojęcie bardzo szerokie. Opisuje rodziców, ich dzieci i dziadków, ich wzajemne kontakty, więzi i charakter. Bardzo często w ferworze codziennych zajęć, pracy, obowiązków i całkowitego braku czasu, więzi te ulegają osłabieniu. Jak je pielęgnować? Należy przede wszystkim pamiętać, że dziadkowie nie służą tylko i wyłącznie do odbierania dzieci z przedszkola i szkoły oraz zajmowania się nimi, gdy rodzice chcą wyjść wieczorem na miasto albo przejść się do kina. Zarówno babcia, jak i dziadek z pewnością uwielbiają czas spędzony z wnukiem, ale z pewnością chcieliby czuć się nie tylko potrzebni w kryzysowych sytuacjach, ale i zawsze.

Dlatego w weekendy, gdy cała rodzina ma więcej czasu, wszyscy powinni się zbierać razem. Na wycieczkę rowerową mogą się w końcu udać wszyscy. Jeśli pada deszcz i rodzice planują grać w gry planszowe, również wtedy można zaprosić dziadków. Będą czuli się nie tylko potrzebni, ale i chciani. Poza tym często dziadkowie mogą zaoferować wnukom jeszcze większą wiedzę życiową niż rodzice. Są starci więcej widzieli, więcej doświadczyli, byli świadkami zmian. Mogą opowiadać, jak wyglądał świat, kiedy komputer nie był najważniejszy, a Internet był słowem nieznanym. Dziadkowie są prawie tak samo ważni w życiu dzieci, jak i rodzice dzieci. Rodzina bowiem nie powinna istnieć tylko na papierze, trzeba pielęgnować te więzi. Bowiem krew zawsze jest najważniejsze i to na rodzinę liczy się w najtrudniejszych sytuacjach. Ojciec rodziny zwraca się do swojego taty, czyli dziadka, gdy ma jakiś poważny problem. Matka, pani domu, również zasięga rady u swojej mamy, czy to takiej dotyczącej dzieci, czy opieki nad nimi, czy chociażby gospodarstwa domowego. Stosunki w rodzinie powinny być ciepłe i powinno się o nie dbać, ponieważ przyjaciele mogą odejść, ale na rodzinę można liczyć zawsze. Dlatego trzeba pamiętać nie tylko o wychowywaniu swoich dzieci, ale i o tych, którzy wychowali nas, czyli o dziadkach, którzy są ważnym spoiwem rodziny.Szukaj

Kategorie

Kalendarz

  Październik 2012
  P W Ś C P S N
  « Wrz   Lis »
  1234567
  891011121314
  15161718192021
  22232425262728
  293031  

Wartości rodzinne

  W pędzie codziennego życia zapomina się często jak ważna jest rodzina. Ojciec wcześnie rano wychodzi do pracy, ponieważ żyje w przekonaniu, że jego zadaniem jest zarabianie pieniędzy, by zapewnić byt rodzinie. Matka, również pracująca, musi łączyć opiekę nad domem z obowiązkami pracowniczymi. Dzieci biegają to do szkoły, to na różnego rodzaju zajęcia pozalekcyjne. Z dziadkami widują się właściwie tylko w weekendy na rodzinnym obiedzie. Nawet wtedy dużo bardziej są zainteresowane szybkim powrotem do domu, by pograć na komputerze lub spotkać się z kolegami. Psychologie zauważają, że ten brak czasu jest elementem, który powoduje, że rodzina oddala się od siebie. Wystarczy przyjąć jako zasadę parę zachowań, które pozwolą rodzinie trzymać się razem i również na co dzień pielęgnować rodzinne wartości - . Do takich należy wspólne jedzenie posiłków. Szybkie poranki nie pozwalają NATO, by zasiąść przed stołem i delektować się śniadaniem, jednak nikt nie powiedział, że kolacja nie może być uroczysta. Powinien być o nie tylko moment przeznaczony na wspólne spożywanie pysznych dań, ale również czas wspólnych rozmów, śmiech i opowiadania sobie, jak minął dzień.

  Dzieci zawsze chcą opowiedzieć, co udało im się zrobić w szkole, jakie dostały oceny, mąż chętnie opowie o wrednym szefie, a żona o nudnym dniu spędzonych na wypełnianiu rachunków w pracy. Podzielenie się problemami, opowiedzenie o rzeczach sympatycznych, jak nic zbliża się do siebie rodzinę. Atmosfera jest dużo bardziej luźna, a dzieci kładą się do łóżka zadowolone, że chociaż przez tę chwilę, rodzice mieli czas, który mogli im właśnie poświęcić. Sami małżonkowie również nie mogą zapominać o łączącej ich miłości i starać się ją pielęgnować również na co dzień. Małe gesty i dobre uczynki sprawiają, że rodzina jest silna i nie imają się jej nawet najgorsze sytuacje. Dlatego nie można zapominać nie tylko o miłości i przyjaźni, ale przede wszystkim o rozmowie, która od zawsze byłą i jest kluczem do rozwiązania każdych problemów.